ASTC's 2016 Annual Conference (September 24 - 27)

ASTC's 2016 Annual Conference (September 24 - 27)

Thursday, September 22, 2016

9:00 AM-7:00 PM

4:30 PM-6:00 PM

Friday, September 23, 2016

7:00 AM-5:00 PM

8:00 AM-1:00 PM

8:30 AM-12:00 PM

9:00 AM-1:00 PM


Evaluation Tips, Tricks, and Shortcuts for Evaluation Skeptics
Session Leader:
Kate Livingston, ExposeYourMuseum LLC
Presenter:
Kate Livingston, ExposeYourMuseum LLC

Hot Cities, Cool Science! Developing hands-on activities for engaging audiences with climate change topics
Session Leader:
Raluca Ellis, The Franklin Institute
Presenters:
Raluca Ellis, The Franklin Institute, Michaela Labriole, New York Hall of Science, Mandela Lyon, Carnegie Museum of Natural History and Mary Ann Steiner, Steiner Learning Design

9:00 AM-5:00 PM


Citizen Science Best Practices for Science Centers and Museums
Session Leader:
Lila Higgins, Natural History Museum of Los Angeles County/Page Museum at the La Brea Tar Pits
Presenters:
Lila Higgins, Natural History Museum of Los Angeles County/Page Museum at the La Brea Tar Pits, Heidi Ballard, University of California, Davis, Alison Young, California Academy of Sciences, Tina Phillips, Cornell Lab of Ornithology, Eric Havel, Chabot Space & Science Center, Rick Bonney, Cornell Lab of Ornithology and Chelle King, Patricia and Phillip Frost Science Museum

Catalyzing Energy Education: Bringing together informal educators, teachers, community partners to share resources and strategies
Session Leader:
Sandra Ryack-Bell, Museum Institute for Teaching Science
Presenters:
Robert Corbin, Discovery Place, Inc., Robert Payo, Denver Museum of Nature & Science, Selena Connealy, New Mexico EPSCoR and Melinda Higgins, U.S. Department of Energy

Exhibit Designs for Girls' Engagement (EDGE): Professional development workshop
Session Leader:
Veronica Garcia-Luis, Exploratorium
Presenters:
Toni Dancstep, Exploratorium, Lisa Sindorf, Exploratorium and Dorothy Bayern, ASTC Vista program

Making & Tinkering: A day of Professional Development
Session Leader:
Karen Wilkinson, Exploratorium
Session Moderator:
Mike Petrich, Exploratorium
Presenters:
Lisa Brahms, Children's Museum of Pittsburgh, Summer Brandon, ScienceWorks Hands-On Museum, Liana Kali, Exploratorium, Sherlock Terry, Montshire Museum of Science, Lydia Beall, Museum of Science, Prinda Wanakule, The Tech Museum of Innovation, Keith Braafladt, Science Museum of Minnesota, David Wells, New York Hall of Science, Monika Mayer, Lawrence Hall of Science, Dana Schloss, ScienceWorks Hands-On Museum, Anthony Pelaez, MOSI (Museum of Science & Industry), Kathleen Lawson, Arkansas Discovery Network, Brittney Kugler, Arkansas Discovery Network and Trevor Taylor, The University of the Arts

NEON: National Education Outreach Network
Session Leader:
Jonah Cohen, McWane Science Center
Presenters:
Paul Taylor, The Franklin Institute and Anika Taylor, The Bakken Library and Museum

1:00 PM-1:50 PM

1:30 PM-5:30 PM


ASTC Un-conference
Session Leader:
Chip Lindsey, Children's Museum of Pittsburgh
Session Moderators:
Preeti Gupta, American Museum of Natural History and Dana Schloss, ScienceWorks Hands-On Museum
Presenters:
Julie Johnson, J2R2 Leadership & Change Associates LLC, Paul Orselli, POW! (Paul Orselli Workshop), Troy Livingston, Thinkery, Julie Bowen, Columbia Group, Kristin Leigh, Explora, Julie Johnson, J2R2 Leadership & Change Associates LLC, Peggy Monahan, New York Hall of Science, Tonya Matthews, Michigan Science Center and Tom Rockwell, Exploratorium

Leading on the Frontier: ASTC Diversity and Leadership Fellowship Alumni big ideas symposium
Session Leader:
Ann Hernandez, Association of Science-Technology Centers
Session Moderator:
Adrienne Barnett, Thinkery
Presenters:
Cheronda Frazier, Center for Aquatic Sciences at Adventure Aquarium, Brittani Lane, EdVenture Children's Museum, Josh Kemper, Pacific Science Center and Priya Mohabir, New York Hall of Science

REVEALing Strategies for Facilitating Family Learning at Science Centers
Session Leader:
Elizabeth Andanen, Oregon Museum of Science and Industry
Presenters:
Elizabeth Andanen, Oregon Museum of Science and Industry, Summer Brandon, ScienceWorks Hands-On Museum and Andee Rubin, TERC

Reframing Informal STEM Learning: Evidence-based strategies to boost support
Session Leader:
Anita Krishnamurthi, Afterschool Alliance
Presenter:
Julie Sweetland, FrameWorks Institute

2:00 PM-2:50 PM

3:00 PM-3:50 PM

4:00 PM-4:50 PM

5:00 PM-5:50 PM

5:00 PM-6:00 PM

5:00 PM-7:00 PM

6:00 PM-9:00 PM

Saturday, September 24, 2016

7:00 AM-5:00 PM

7:30 AM-10:00 AM

10:00 AM-5:30 PM

11:00 AM-12:15 PM


A Kids-Eye View of Interest at the Museum
Poster Leader:
Adam Maltese, Indiana University

ASTC Creativity Garden Minigrants: How ASTC institutions got creative!
Session Leader:
Wendy Hancock, Association of Science-Technology Centers
Presenters:
Lesley Markham, Association of Science-Technology Centers, Sarabeth Gordon, The Pensacola MESS Hall, Carol Tang, Children's Creativity Museum, Tara Henderson, Explora, Kathryn Wieczorek, The Corning Museum of Glass, Mieke Fay, The Corning Museum of Glass, Lance Tankersley, Coca-Cola Space Science Center, Meghan Richards, Discovery Center Museum and Jon Doctorick, Carnegie Science Center

Aesthetic Experience of Science: It’s not just for art
Flash Session Leader:
Suzanne Perin, University of Washington
Presenter:
Suzanne Perin, University of Washington

Applying Apps to Deepen Hands-On Explorations
Poster Leader:
Keith Ostfeld, Children's Museum of Houston
Presenters:
Rizwan Manassya, Children's Museum of Houston, Ali Jackson, Sciencenter, Iboun Morrison, New York Hall of Science, Sean Rooney, Oregon Museum of Science and Industry, Elizabeth Fleming, Museum of Life and Science and Cecilia Garibay, Garibay Group

Bait and switch? Harnessing girls’ established interest to expand interest in other domains of science?
Poster Leader:
Laura Conner, University of Alaska Fairbanks
Presenter:
Suzanne Perin, University of Washington

Best Practices & Emerging Trends in Corporate Sponsorship CFRE
Session Leader:
Jon Severson, Science Museum of MN
Session Moderator:
Maria Pappas, The Tech Museum of Innovation
Presenters:
Maria Pappas, The Tech Museum of Innovation, Katie Eckstein, Museum of Science and Industry and Mark Ording, ESP Global

Beyond the STEM Pipeline
Flash Session Leader:
Karen Davies, Science Museum, London

Beyond the Theater: Creating relevant experiences for museum cinema audiences
Session Leader:
Tammy Seldon, Giant Screen Cinema Association
Session Moderator:
Ryan Wyatt, California Academy of Sciences
Presenters:
Jackie Mollet, Saint Louis Science Center, Alan Nursall, TELUS World of Science - Edmonton and Megan Schufreider, California Academy of Sciences

Big Impact with Smaller Institutions
Session Leader:
Julie Fooshee, MIT Museum
Presenters:
Laura Diederick, Smithsonian Marine Station, Holly Truitt, spectrUM Discovery Area, Nicole Chiasson, Science North, Howard Rutherford, College of Marine Science University of South Florida and Summer Brandon, ScienceWorks Hands-On Museum

Branding the National Taiwan Science Education Center: A new corporate identity system
Poster Leader:
Stephanie Wu, National Taiwan Science Education Center

Bringing the Playground to the Classroom: A museum’s experience disrupting traditional physics teaching
Flash Session Leader:
Amanda Jaksha, New York Hall of Science
Presenter:
Amanda Jaksha, New York Hall of Science

Building Bridges for Science Engagement
Flash Session Leader:
Beth Hawkins, Science Museum, London
Presenter:
Anna Fisher, Science Museum, London

Connected Science Learning: A journal to connect STEM educators across formal and informal education settings
Poster Leader:
Kelly Riedinger, Center for Research on Lifelong STEM Learning Oregon State University
Presenters:
Margaret Glass, Association of Science-Technology Centers, Dennis Schatz, Pacific Science Center and Lesley Markham, Association of Science-Technology Centers

Data-Driven Program Transformations: Developing and using evaluation to transform STEM programs
Poster Leader:
Sheri Levinsky-Raskin, Intrepid Sea, Air & Space Museum


Embedded Evaluation Methods and Sample-Specific Incentivizing Strategies: Successes, challenges, and lessons learned
Poster Leader:
Chris Cardiel, Oregon Museum of Science and Industry
Presenters:
Smirla Ramos-Montanez, Oregon Museum of Science and Industry, Maggie Sandford, Science Museum of Minnesota, Katie Todd, Museum of Science and Chris Cardiel, Oregon Museum of Science and Industry

Engaging Early Learners and Their Caregivers in STEM: Successes, challenges, and strategies for collaboration
Session Leader:
Maureen Weinhardt, Children's Creativity Museum
Presenters:
David Heil, Foundation for Family Science & Engineering, Lennie Dusek, Museum of Discovery and Rachel Castro-Diephouse, The Franklin Institute

Facilitating Hands-On Learning: Strategies, tools, and lessons learned
Poster Leader:
Peter Wardrip, Children's Museum of Pittsburgh
Presenters:
Annie McNamara, University of Pittsburgh, Lisa Brahms, Children's Museum of Pittsburgh and Tom Akiva, University of Pittsburgh

Finding the Art in Science and Science in Art: A formative evaluation study
Flash Session Leader:
Amy Homma, Hirshhorn Museum
Presenters:
Gale Robertson, National Museum of Natural History and Deborah Wasserman, COSI

Furthering Girls’ Math Identity: A network improvement community
Poster Leader:
Ben Dworken, FHI 360
Presenter:
Maryann Stimmer, FHI 360

Game Design as a Tool for Rethinking the Museum Experience
Poster Leader:
Michel Groulx, Montréal Science Centre
Presenters:
Michel Groulx, Montréal Science Centre, Stéphane Vakoula, Montreal Science Centre, Kim Berthiaume, Affordance Studio and Pascal Nataf, Université de Montréal

Hideaway Woods: Designing nature playscapes in response to the environment
Poster Leader:
Roy Griffiths, Museum of Life and Science

How Audiences Find Relevance: Research methods and findings in two innovative exhibitions
Poster Leader:
Marjorie Bequette, Science Museum of Minnesota
Presenter:
Maggie Ryan Sandford, Science Museum of Minnesota

How We Did It: Integrating children’s television programming into skill-based summer camps
Poster Leader:
Jessica Lausch, Carnegie Science Center
Presenters:
Camellia Sanford, Rockman et al and Wendy Brenneman, Carnegie Science Center

Making Programmatic Meaning of the Next Generation Science Standards (NGSS): Thinking, acting, and learning like scientists and engineers
Session Leader:
Nicole Durán, Natural History Museum of Los Angeles County/Page Museum at the La Brea Tar Pits
Session Moderator:
Lauren Causey, Science Museum of Minnesota
Presenters:
Faith Dukes, MIT Museum, Nicole Durán, Natural History Museum of Los Angeles County/Page Museum at the La Brea Tar Pits and Marjorie Bequette, Science Museum of Minnesota

Making and Engineering Design Experiences for Field Trip Groups: Balancing big ideas with limited time
Session Leader:
Dorothy Bennett, New York Hall of Science
Session Moderator:
Katherine Culp, New York Hall of Science
Presenters:
Tania Tiburcio, New York Hall of Science, Diana DeLuca, Museum of Science, Varda Gur ben Shitrit, Bloomfield Science Museum, Jerusalem, Gretchen Walker, The Tech Museum of Innovation, Kristen Martin, The Tech Museum of Innovation and Charlotte Ames, Museum of Science

Math in Motion: Getting at-risk youth excited about STEM
Poster Leader:
Megan Bednarz, Intrepid Sea, Air & Space Museum

Mobile Apps, Museums, and MicroRangers: Fighting the sixth extinction with playful learning
Poster Leader:
Jeremy Kenisky, Geomedia, Inc.
Presenters:
Barry Joseph, American Museum of Natural History and Nick Fortugno, Playmatics

One Bag of Materials. Three Hands-on Activities: Integrate science and engineering in a fun way!
Poster Leader:
Kristi Eschberger, Girlstart
Presenter:
Katelyn Wamsted, Girlstart

Partnerships for Professional Development: Science centers working with afterschool educators
Poster Leader:
Melissa Ballard, Afterschool Alliance
Presenter:
Samantha Thorstensen, Florida Afterschool Network

Polling for Improvement: Using iClickers for experience sampling
Flash Session Leader:
Meredyth Sullivan, Gulf of Maine Research Institute

Research Quest: Critical thinking. Serious fun.
Poster Leader:
Madlyn Runburg, Natural History Museum of Utah
Presenter:
McKenna Lane, Natural History Museum of Utah

Science Centers Affecting Formal Science Education Through Community Engagement Worldwide
Session Leader:
Ronen Mir, The Weizmann Institute of Science
Presenters:
Jennifer Martin, TELUS Spark, Noel Jackson, International Centre for Life, Angela Colbert, Miami Science Museum, Moshe Rishpon, Clore Garden of Science, Pedro Pombo, Universidade de Aveiro and Alemayehu Abera, STEM Synergy Ethopia

The Definition of Done: Where people, processes, and projects collide
Session Leader:
Christian Greer, Saint Louis Science Center
Presenters:
John Beckman, Museum of Science and Industry, Julian Jackson, Milwaukee Public Museum and Ken Cashion, Exploratorium

Winterclub 2: The winter strikes back
Session Leader:
Devon Hamilton, Playful Content
Presenters:
Mark Dahlager, Science Museum of Minnesota, Jussi Sava, Heureka, the Finnish Science Centre, Lora Clausen, Science North, Sherlock Terry, Montshire Museum of Science and Brigitte Belleville, Montréal Science Centre

12:15 PM-1:45 PM

12:30 PM-1:30 PM

2:00 PM-3:15 PM


A Fresh Look: How teens and young adults can be the face of your institution
Session Leader:
Shihadah Saleem, Intrepid Sea, Air & Space Museum
Session Moderator:
Shihadah Saleem, Intrepid Sea, Air & Space Museum
Presenters:
Shihadah Saleem, Intrepid Sea, Air & Space Museum, Priya Mohabir, New York Hall of Science, Timothy Rhue, Smithsonian, National Air and Space Museum and Nickcoles Martinez, American Museum of Natural History

An Evolving Landscape of Opportunity: Informal education and STEM research working together
Session Leader:
Jamie Bell, Center for Advancement of Informal Science Education (CAISE)
Presenters:
Roxanne Hughes, National High Magnetic Field Lab, Rae Ostman, National Informal STEM Education Network and Research Facility, Center for Engagement and Training in Science and Society, ASU and Crystal Harden, Morehead Planetarium and Science Center

Building Strong Informal Science Learning Curricula: Institutional philosophies, standards, and rubrics
Session Leader:
Katherine Miller, American Museum of Natural History
Presenters:
Amanda Fisher, Oregon Museum of Science and Industry, Brindha Muniappan, MIT Museum, Lindzy Bivings, California Academy of Sciences and Amy Wiggin, Thinkery

Embedded in the Exhibit: Integrated digital research tools for researching and evaluating science learning
Session Leader:
Andrew Lloyd, International Centre for Life
Session Moderator:
Andrew Lloyd, International Centre for Life
Presenters:
Hannah Rudman, International Centre for Life and Judy Brown, Miami Science Museum

Graduate Students: Mobilizing an untapped resource
Session Leader:
Holly Pope, Saint Louis Science Center
Presenters:
Stacey Forsyth, University of Colorado, Boulder and Daniel Zeiger, American Museum of Natural History

Intersections Partnerships Drop-in Informational Session
Session Leader:
Korie Twiggs, Association of Science-Technology Centers
Presenters:
Elyse Eidman Aadahl, National Writing Project, Tanya Baker, National Writing Project, Margaret Glass, Association of Science-Technology Centers and Becky Carroll, Inverness Research

Leading from Every Level: Mapping out a professional development plan
Session Leader:
Margaret Glass, Association of Science-Technology Centers
Presenters:
Cheronda Frazier, Center for Aquatic Sciences at Adventure Aquarium, Kate Bennett, Rochester Museum & Science Center, Preeti Gupta, American Museum of Natural History, Joanna Haas, Kentucky Science Center, Jennifer Martin, TELUS Spark, Ervin Gourdine, Discovery Place, Inc. and Karen Hager, Ontario Science Centre

New Trends in Fundraising: When your community’s minority is the majority
Session Leader:
Ann Fumarolo, Sci-Port: Louisiana's Science Center
Session Moderator:
Ann Fumarolo, Sci-Port: Louisiana's Science Center
Presenters:
Joe Hastings, Explora, Amy Templeton, McWane Science Center and Marilee Jennings, Children's Discovery Museum of San Jose

Puzzling Out Serious Games in Museums
Session Leader:
Keith Ostfeld, Children's Museum of Houston
Presenters:
Paul Martin, Science Museum of Minnesota, Meredith Doby, DoSeum, John Shaw, COSI and Barry Joseph, American Museum of Natural History

The Key Role of Science Centers in STEM Learning Ecosystems
Session Leader:
Jason Brown, Carnegie Science Center
Presenters:
Christian Greer, Saint Louis Science Center, Kris Mooney, Reuben H. Fleet Science Center and Molly Demeulenaere, MOSI (Museum of Science & Industry)

With Not For: New approaches to community-based exhibition development and design
Session Leader:
Polly McKenna-Cress, University of the Arts
Presenters:
Peggy Monahan, New York Hall of Science, Trevor Taylor, The University of the Arts, Erin Bernard, Philadelphia History Truck and Dashawn Mcintosh-Inniss, Science Leadership Academy@Beeber

3:15 PM-4:15 PM

3:30 PM-6:00 PM

4:30 PM-5:45 PM


Awareness, Privilege, and Disruptive Compassion: A radical experiment
Session Leader:
Meghan Durieux, TELUS Spark
Session Moderator:
Meghan Durieux, TELUS Spark
Presenters:
Meghan Durieux, TELUS Spark, Beth Redmond-Jones, San Diego Natural History Museum, Andrea Motto, Yale Peabody Museum of Natural History, Azuka MuMin, COSI, Kellen Nixon, Discovery Place, Inc., Joseph Adamji, Science Museum of Minnesota and Veronica Garcia-Luis, Exploratorium

Girls and STEM: Creating inclusive learning experiences
Session Leader:
Lisa Regalla, Bay Area Discovery Museum
Presenters:
Amanda Fisher, Oregon Museum of Science and Industry, Lydia Beall, Museum of Science, David Heil, David Heil & Associates, Inc. and Cheryl Juarez, Frost Science Museum

Let’s Go Out Tonight...to the Museum? Attracting young adults in your community (#SpecialEvents)
Session Leader:
Christina Bluml, Exploration Place, The Sedgwick County Science and Discovery Center
Session Moderator:
Emilee Richardson, Science Center of Iowa & Blank IMAX Dome Theater
Presenters:
Joe Wood, COSI, Jenny Young, Science Central and Cherie Sweeney, Connecticut Science Center

Navigating a Successful Leadership Transition
Session Leader:
Jill Measells, The Works
Presenters:
Kim Herlev, Experimentarium, Lath Carlson, Living Computer Museum, Annie Prudhomme-Genereux, TELUS World of Science - Edmonton and Kirsten Ellenbogen, Great Lakes Science Center

Renewing the Currency of Cultural Halls: Reframing the past to save the future
Session Leader:
Barry Joseph, American Museum of Natural History
Presenters:
Matt Matcuk, The Field Museum of Natural History, Alaka Wali, The Field Museum of Natural History, Nika Collison, Haida Gwaii Museum, Adina Williams, American Museum of Natural History and Sasha Nemecek, American Museum of Natural History

Researching Research: A discussion of how data collection and participant selection can impact findings
Session Leader:
Ryan Auster, Museum of Science
Presenters:
Michael Rathbun, Discovery Center Museum, Rita Deedrick, COSI, Tania Tiburcio, New York Hall of Science, Sarah Gobbs-Hill, Terry Lee Wells Nevada Discovery Museum and Michelle Kenner, Association of Science-Technology Centers

4:30 PM-6:30 PM


Computational Tinkering: A playful approach to constructing with code
Session Leader:
Karen Wilkinson, Exploratorium
Presenters:
Natalie Rusk, MIT Media Lab, Amos Blanton, LEGO Foundation, Carla Rinaldi, Reggio Children and Mike Petrich, Exploratorium

Creating Successful Programs for Teens
Session Leader:
Aimee Davis, The Field Museum of Natural History
Presenters:
Eve Gaus, Field Museum, Josh Kemper, Pacific Science Center, Aiyana Machado, Science Museum of Minnesota, Brittani Lane, EdVenture Children's Museum and Heather Norton, Orlando Science Center

High, Low, or No Tech? Choosing appropriate technology for new museum exhibits
Session Leader:
Michael Cosaboom, New York Hall of Science
Presenters:
Rebecca Grabman, Children's Museum of Pittsburgh, Dana Schloss, ScienceWorks Hands-On Museum, J Newlin, Science Museum of Minnesota and Miriam Langer, New Mexico Highlands University

Mentor Speed Matching: Connecting with others to learn and lead
Session Leader:
Adrienne Barnett, Thinkery
Presenters:
Ann Hernandez, Association of Science-Technology Centers, Eric Godoy, Denver Museum of Nature & Science, Cheronda Frazier, Center for Aquatic Sciences at Adventure Aquarium and Don Wittrock, Easter Seals TriState

To Inclusion and Beyond: Rethinking our program “norms” through accessibility
Session Leader:
Sarah Rowley, The Franklin Institute
Presenters:
Rebecca Smith, The Franklin Institute, Fern Silverman, Salus University, Andrea Tyszka, Salus University, Terrie Nolinske, South University, Jacqueline Genovesi, The Academy of Natural Sciences of Drexel University, Angela Wenger, Center for Aquatic Sciences at the Adventure Aquarium and Paula Rais, The Children's Museum of New Hampshire

7:30 PM-11:30 PM

Sunday, September 25, 2016

7:00 AM-5:00 PM

7:30 AM-8:30 AM

8:30 AM-9:00 AM

9:00 AM-10:15 AM

9:00 AM-5:00 PM

9:00 AM-6:00 PM

10:15 AM-11:30 AM


Afterschool STEM Is in Demand!
Flash Session Leader:
Anita Krishnamurthi, Afterschool Alliance

An Evaluation Study of the Minotaur Mazes Exhibition: Measuring Visitors’ Social Interactions and Problem-Solving Talk
Poster Leader:
David Heil, David Heil & Associates, Inc.
Presenter:
Kelly Fernandi, Minotaur Mazes

An Institutional Staff-Development Residency Model to Catalyze Successful Engagement with Local Indigenous Communities
Session Leader:
Laura Peticolas, University of California Berkeley
Session Moderator:
Nancy Maryboy, Indigenous Education Institute
Presenters:
David Begay, Indigenous Education Institute, Jill Stein, COSI and Shelly Valdez, Native Pathways

App-titude Internship: Creating museum apps for Discovery on the Go
Poster Leader:
Summer Scarlatelli, Museum of Discovery and Science

Battle of the Brains: An exhibit design competition for schools
Poster Leader:
Jeff Rosenblatt, Science City at Union Station

Breaking Down the Successes and Failures of Experimental Interactives
Poster Leader:
Tammy Stern, North Carolina Museum of Natural Sciences

Discovery Science Place Developing a Core Research Platform to Study the STEM Education Ecosystem
Poster Leader:
Michael Odell, Discovery Science Place/University of Texas Tyler
Presenters:
Michael Odell, Discovery Science Place/University of Texas Tyler, Christopher Rasure, Discovery Science Place/University of Texas Tyler and Teresa Kennedy, Discovery Science Place/University of Texas Tyler

Early Learner Spaces: Explore a “cookbook” of ideas
Poster Leader:
Wendy Brenneman, Carnegie Science Center
Presenters:
Sherlock Terry, Montshire Museum of Science, Rebecca Kipling, Museum of Science, Stacey Prinzing, Maryland Science Center, Jennifer Jovanovic, GrowingGreat, Donna DiBartolomeo, Independent Consultant, Melissa Thomas, Saint Louis Science Center and Daniel Zeiger, American Museum of Natural History

Energizing Your Professional Development Programs: Lessons learned from ASTC’s facilitator workshops about best practices
Session Leader:
Sandra Ryack-Bell, Museum Institute for Teaching Science
Session Moderator:
Ann Hernandez, Association of Science-Technology Centers
Presenters:
Selena Connealy, New Mexico EPSCoR, Robert Corbin, Discovery Place, Inc. and Liesl Chatman, Science Museum of Minnesota

Equipping Your Center for the Journey to Mars
Poster Leader:
Patricia Moore, NASA
Presenters:
Kirk Pierce, National Aeronautics and Space Administration, Catherine Shelton, U.S. Space & Rocket Center, Robert Piercey, Challenger Center, Paul Freiling, Saint Louis Science Center and Dave Cuomo, Pacific Science Center

Exploring Shared Questions About Visitor Experiences in Science Centers
Session Moderator:
Sarah Cohn, Science Museum of Minnesota
Poster Leader:
Elisa Israel, Saint Louis Science Center
Presenters:
Sarah Cohn, Science Museum of Minnesota, Joe Heimlich, COSI, Elisa Israel, Saint Louis Science Center, Alexander Lussenhop, Museum of Science, Michael Rathbun, Discovery Center Museum and Michelle Kenner, Association of Science-Technology Centers

Fostering Employee-Led Work: Management for inquiry & inspiration
Flash Session Leader:
William Elliston, Wildlife Conservation Society

From Silos to Social Networks
Flash Session Leader:
Christian Greer, Saint Louis Science Center
Presenter:
Christian Greer, Saint Louis Science Center

Global Water Shortage Solution
Poster Leader:
Saumya Pandey, Saratoga Springs High School- Science Research

Innovative Uses for Museum Theaters
Poster Leader:
Tammy Seldon, Giant Screen Cinema Association
Presenters:
Mary Nucci, Rutgers, the State U of NJ, Brad Lisle, Foxfire Interactive, Corp. and Michael Daut, Evans & Sutherland Computer Corporation

It's Cold and Cool: Using permafrost to teach climate change
Poster Leader:
Suzanne Perin, University of Alaska, Fairbanks
Presenters:
Laura Conner, University of Alaska Fairbanks and Victoria Coats, Oregon Museum of Science and Industry

Long-Distance Collaborations: Taking advantage of our ever-connected digital world
Session Leader:
Elizabeth Fleming, Museum of Life and Science
Presenters:
Mike Cook, Betty Brinn Children's Museum, Keith Braafladt, Science Museum of Minnesota, Prinda Wanakule, The Tech Museum of Innovation, Dana Schloss, ScienceWorks Hands-On Museum and Lianna Kali, Exploratorium

Make on the Move: Bringing innovative learning to the community
Flash Session Leader:
Robyn Levitan, Discovery Place, Inc.
Presenter:
Sydney Jenkins, Discovery Place, Inc.

Museum School Connections: STEM and the afterschool hours
Poster Leader:
Gerrie Hall, Intrepid Sea, Air & Space Museum
Presenter:
Jen Elliott, Intrepid Sea, Air & Space Museum

No Kids, No Problem: Cultivating adult audiences at museums and science centers
Session Leader:
Suzanne Morris, American Museum of Natural History
Presenters:
Su Oh, Natural History Museum of Los Angeles County, Monica Garcia-Itchoak, Red Iron Consulting, Caroline Lowenthal, Museum of Science and Gayle Schmidt, New York Botanical Garden

No Money, No Mission, Part II: Strategies for building a financially strong museum
Session Leader:
Ann Metzger, Carnegie Science Center
Presenters:
JoAnn Newman, Orlando Science Center, Barry Van Deman, Museum of Life and Science, Erik Jacquemyn, Technolopolis and David Chesebrough, COSI

Open-Ended Projects: Blowing the cap off structured activities and undefining goals
Session Leader:
Linda Henneberg, Arizona Science Center
Presenters:
Linda Henneberg, Arizona Science Center, Sari Custer, Arizona Science Center, William Katzman, LIGO Livingston, Erin Dumenko, TELUS Spark, the New Science Centre, Daniel Zeiger, American Museum of Natural History and Ian Simmons, International Centre for Life

Places and Spaces: Meet the macroscopes
Poster Leader:
Lisel Record, Indiana University
Presenter:
Katy Börner, Indiana University

Planning Competitive National Science Foundation Proposals
Session Leader:
Robert Russell, National Science Foundation
Presenters:
Wyn Jennings, National Science Foundation and Alphonse DeSena, National Science Foundation

Public Works for Public Learning: The Golden Gate Bridge as case study
Poster Leader:
David Heil, David Heil & Associates, Inc.
Presenters:
Denis Mulligan, Golden Gate Bridge Highway & Transportation District, Thalia Anagnos, San Jose State University, Steve Gennrich, Exploratorium and Michelle Phillips, Inverness Research, Inc.

Researching Making: Creative tools for data collection in hands-on environments
Poster Leader:
Lauren Causey, Science Museum of Minnesota
Presenters:
Lauren Causey, Science Museum of Minnesota, Marjorie Bequette, Science Museum of Minnesota and Gina Svarovsky, University of Notre Dame

STEAMing Ahead with NASA
Poster Leader:
Tammy Rowan, NASA Marshall Space Flight Center
Presenter:
Amelia Chapman, Jet Propulsion Laboratory

Teacher Professional Development: A new model for success
Poster Leader:
Anne Marie Fayen, Perot Museum of Nature and Science

Teaching in the Dark: How do we know when the students learn?
Poster Leader:
Patricia Reiff, Rice University
Presenter:
Carolyn Sumners, Houston Museum of Natural Science

The Hunt for NGSS Science & Engineering Practices in Making Activities
Poster Leader:
Adam Maltese, Indiana University
Presenters:
Alexandra Burris, Indiana University and Amber Simpson, Indiana University

The Inspector Training Course exhibit: Getting the most from advanced technology by making it disappear!
Poster Leader:
Basil Katz, Cinnabar
Presenter:
David Beaudry, Beaudry Interactive

Understanding What Matters: A community needs assessment model for environmental risk concerns
Flash Session Leader:
Kathryn Semmens, The Nurture Nature Center
Presenter:
Kathryn Semmens, The Nurture Nature Center

We Want You! The targeted recruitment of youth
Session Leader:
Nickcoles Martinez, American Museum of Natural History
Presenters:
Andrea Motto, Yale Peabody Museum of Natural History, Danielle Marino, The Franklin Institute, Christine Calderon, American Museum of Natural History, Catherine Paisley, Ontario Science Centre and Neal Ramus, California Academy of Sciences

What’s Right For Your Community? Comparing models & outcomes for making
Session Leader:
Robin Gose, Thinkery
Presenters:
Sam Dean, Amazeum, Sherry Marshall, Science Museum Oklahoma and Trevor Taylor, The University of the Arts

You Must Be This Tall to Ride? Rocking the leadership boat!
Session Leader:
Barbara Punt, Punt Consulting Group
Presenters:
Bill Booth, Booth Learning, Barbara Punt, Punt Consulting Group, Rob Carr, The Wild Center/Natural History Museum of the Adirondacks, Meghan Durieux, TELUS Spark, Mat Sinclair, Terry Lee Wells Nevada Discovery Museum and Akiko Minaga, Global Studios

11:30 AM-1:00 PM

12:00 PM-1:00 PM

1:15 PM-2:15 PM

1:15 PM-2:30 PM


Apps and Why? Or Sometimes Why Not?
Session Leader:
Amanda Jaksha, New York Hall of Science
Presenters:
Lowell Robinson, Exploratorium, Tess Payne, Oregon Museum of Science and Industry and Sasha Nemecek, American Museum of Natural History

Creative Informal Astronomy Education In and Out of the Planetarium
Session Leader:
Kaylan Petrie, Discovery Place, Inc.
Presenters:
Elise Ricard, California Academy of Sciences, Jorge Perez-Gallego, Patricia and Phillip Frost Museum of Science and Katherine Miller, American Museum of Natural History

Designing Exhibits and Programming for Repeat Visitation
Session Leader:
Sherlock Terry, Montshire Museum of Science
Session Moderator:
Marcos Stafne, Montshire Museum of Science
Presenters:
Sherlock Terry, Montshire Museum of Science, Lisa Brahms, Children's Museum of Pittsburgh and Peter Wardrip, Children's Museum of Pittsburgh

Designing More Inclusive Environments and Experiences for English Language Learners
Session Leader:
Ellen Blinderman, Lawrence Hall of Science
Session Moderator:
Erica Friesen, Lawrence Hall of Science
Presenters:
Jenni Martin, Children's Discovery Museum of San Jose, Lindzy Bivings, California Academy of Sciences, Amy Eisenmann, Bay Area Discovery Museum, Claudia Tibbs, Monterey Bay Aquarium and Cindy Valencia, California Academy of Sciences

Empowering Learners Through Computational Thinking
Session Leader:
Clara Cahill, Museum of Science
Presenters:
Alana Parkes, Museum of Science, Keith Ostfeld, Children's Museum of Houston and Adrian Melia, Museum of Science

Engaging Adult and Teen Audiences in Socio-Scientific Discussions: A mosquito engineering forum case study
Session Leader:
Caroline Lowenthal, Museum of Science
Presenters:
Eric Havel, Chabot Space & Science Center, Dan Stanton, Chabot Space & Science Center, Melissa Telemeco, Pacific Science Center, Michelle Kortenaar, Sciencenter, Erin Thelen, New York Hall of Science and Elizabeth Slagus, New York Hall of Science

Keep Them at Camp! How to gain and retain your camp audience
Session Leader:
Debra Crowe, The Franklin Institute
Presenters:
Kris Mooney, Reuben H. Fleet Science Center, Molly Brown, Museum of Life and Science, Charles Muhler, The Franklin Institute, Erica Barrueto, Lawrence Hall of Science, Erin Dumenko, TELUS Spark, the New Science Centre, Kasey Brown, Kentucky Science Center and Lauren Van Derzee, Sciencenter

STEM Funders’ STEM Learning Ecosystem: Year one lessons learned & next steps
Session Leader:
Gerald Solomon, Samueli Foundation
Presenters:
Ron Ottinger, Noyce Foundation and Jan Morrison, STEM Funders

Telling Stories of Change Around Inclusion of Indigenous Voice: Research and evaluation in Native Universe
Session Leader:
Jill Stein, COSI
Session Moderator:
Nancy Maryboy, Indigenous Education Institute
Presenters:
Shelly Valdez, Native Pathways, Joe Heimlich, COSI and Laura Peticolas, University of California Berkeley

YOUmedia Learning Labs CoP: Community building in a digital space
Session Leader:
Korie Twiggs, Association of Science-Technology Centers
Presenters:
K-Fai Steele, National Writing Project, Julie Koslowski, Chicago Public Library, Jennifer Beradino, Museum of Fine Art, Houston, Tricia George, Hartford Public Library and Jennifer Collins, San Francisco Public Library

“I am a scientist!” Building original youth research experiences
Session Leader:
Neal Ramus, California Academy of Sciences
Presenters:
Gale Robertson, National Museum of Natural History, Andrea Motto, Yale Peabody Museum of Natural History and Christine Calderon, American Museum of Natural History

3:00 PM-4:15 PM


Beyond Cute: Innovations for adults in environments designed for children
Session Leader:
Marta Biarnes, Museum of Science
Presenters:
Craig Smith, University of Michigan - Ann Arbor, Stacey Prinzing, Maryland Science Center, Kia Karlen, Madison Children's Museum, Suzy Letourneau, Providence Children's Museum and Amanda Jaksha, New York Hall of Science

Citizen Science and Museums: Where do we start?
Session Leader:
Laurie Fink, Science Museum of Minnesota
Presenters:
Alison Young, California Academy of Sciences, Annie Prudhomme-Genereux, TELUS World of Science - Edmonton, Julie Feldt, Zooniverse and Alexandra Coconis, Natural History Museum of Utah

Cultural Competence Learning: Lessons in organizational change and inclusion
Session Leader:
Jenni Martin, Children's Discovery Museum of San Jose
Session Moderator:
Cecilia Garibay, Garibay Group
Presenters:
Chip Lindsey, Children's Museum of Pittsburgh, Laura Huerta-Migus, Association of Children's Museums, Michael Shanklin, Kidspace and Ann Fumarolo, Sci-Port: Louisiana's Science Center

Data Visualization Literacy: Assessing and improving visitors’ abilities to read and make data visualizations
Session Leader:
Katy Borner, Indiana University
Presenters:
Joe Heimlich, COSI, Stephen Uzzo, New York Hall of Science, Andee Rubin, TERC, Daniel Halsey, Indiana University and Bryan Kennedy, Science Museum of Minnesota

Engaging Underrepresented Groups: Harnessing the power of science and education for social inclusion
Session Leader:
Hanan Dowidar, 1001 Inventions
Session Moderator:
Natalie Ireland, Museum of Science and Industry
Presenters:
Margaret Honey, New York Hall of Science, John Anderson, Michigan Science Center and Monique Hudson, California Science Center

Hot Topics in Exhibition Design Roundtables: Process, challenges, and possibilities
Session Leader:
Sarah Macey, Discovery Place, Inc.
Presenters:
Paul Orselli, POW! (Paul Orselli Workshop), Jo Ann Secor, Lee H. Skolnick Architecture + Design Partnership, Molly Lenore, Moey, Inc., Daniel Montanez, Biomusueo, Mikko Myllykoski, Heureka, the Finnish Science Centre, Greg Belew, Hands On! Inc. and Lynn Scarff, Science Gallery

Innovation and Entrepreneurship: Equipping youth for the future
Session Leader:
Priya Mohabir, New York Hall of Science
Session Moderator:
Priya Mohabir, New York Hall of Science
Presenters:
David Wells, New York Hall of Science, TJ McKenna, Connecticut Science Center, Alicia Frascati, Orlando Science Center and Patty Lipka, Cade Museum for Creativity & Invention

Protecting Our Visitors: Innovative, ethical, and responsible research and evaluation oversight
Session Leader:
Chris Cardiel, Oregon Museum of Science and Industry
Session Moderator:
Chris Cardiel, Oregon Museum of Science and Industry
Presenters:
Toni Dancstep, Exploratorium, Zdanna King, Science Museum of Minnesota and Elizabeth Kollmann, Museum of Science

The Best Science Demo I Have Ever Seen!
Session Leader:
Paul Taylor, The Franklin Institute
Presenters:
Jonah Cohen, McWane Science Center, Stephanie Long, Science Museum of Minnesota, Dante Centuori, Great Lakes Science Center, Jeff Rosenblatt, Science City at Union Station, Nicole Chiasson, Science North, Patrick Rice, Science Center of Iowa & Blank IMAX Dome Theater and Amanda Iwaniec, Carnegie Science Center

Using InformalScience.org for your Programs & Projects
Session Leader:
Patricia Montano, Association of Science-Technology Centers
Presenters:
Grace Troxel, Center for Advancement of Informal Science Education (CAISE), Patricia Montano, Association of Science-Technology Centers and Bronwyn Bevan, University of Washington

Why Stories Matter: Living, building, sustaining, and evolving institutional cultures through narrative
Session Leader:
Penny Jennings, Consultant
Presenters:
Marcos Stafne, Montshire Museum of Science, Bill Booth, Booth Learning, Stephanie Ratcliffe, The Wild Center/Natural History Museum of the Adirondacks and Katherine Ziff, TELUS Spark, the New Science Centre

4:30 PM-6:00 PM

5:00 PM-6:30 PM

Monday, September 26, 2016

7:00 AM-3:00 PM

7:30 AM-8:00 AM

8:00 AM-8:50 AM

8:00 AM-10:00 AM

9:00 AM-9:50 AM

9:00 AM-3:00 PM

9:00 AM-5:00 PM

10:00 AM-10:50 AM

10:15 AM-11:30 AM


3D Printing in Museums: Innovation, design, fabrication...and frustration!
Session Leader:
David Wells, New York Hall of Science
Presenters:
Barry Joseph, American Museum of Natural History, Ryan Bell, Kansas City Science Center, Shawn Grimes, Digital Harbor Foundation, Reid Bingham, New York Hall of Science, Annalise Phillips, New York Hall of Science and Anthony Pelaez, MOSI (Museum of Science & Industry)

Beyond the Voting Station: Designing exhibit devices about science and society
Session Leader:
Jayatri Das, The Franklin Institute
Presenters:
Elizabeth Kollmann, Museum of Science and Patricia Ward, Museum of Science and Industry

Capturing Collaboration with Indigenous Partners: Co-creating a legacy document
Flash Session Leader:
Ivel Gontan, Oregon Museum of Science and Industry

Designing Learning Experiences: Guided shortcuts
Flash Session Leader:
Juan Pablo Gaviria Arteaga, Parque Explora
Presenter:
Juan Pablo Gaviria Arteaga, Parque Explora

Disruptive Design Discussions
Session Leader:
Joanna Haas, Kentucky Science Center
Session Moderator:
Kathy Gustafson-Hilton, Hands On! Inc.
Presenters:
Lyn Wood, Hands On! Inc., Stephanie Ratcliff, The Wild Center/Natural History Museum of the Adirondacks, Chip Reay, Office of Charles P. Reay, Karen Young, Fairmount Water Works and Victoria Prizzia, Habithèque Inc.

Experimenting with Low-Cost, High-Tech Interactives
Flash Session Leader:
Tammy Stern, North Carolina Museum of Natural Sciences
Presenter:
Tammy Stern, North Carolina Museum of Natural Sciences

Hideaway Woods: The Evolution of a Natural Playscape
Flash Session Leader:
Roy Griffiths, Museum of Life and Science
Presenter:
Roy Griffiths, Museum of Life and Science

Hiring Diverse Teams: Building inclusive and innovative institutions
Session Leader:
Akiko Minaga, Exploratorium
Presenters:
Tonya Matthews, Michigan Science Center, Azuka MuMin, COSI, Joey Rodriguez, Center for Aquatic Sciences at Adventure Aquarium, Sandra Bonnici-Hoecherl, Madison Children's Museum and Ann Hernandez, Association of Science-Technology Centers

I Feel Like I’m Being Used: Keys to a healthy art-science relationship
Flash Session Leader:
Lynn Scarff, Science Gallery
Presenter:
Lynn Scarff, Science Gallery

Itty Bitty Science: Engaging preschool teachers in STEM through professional development
Session Leader:
Michelle Kortenaar, Sciencenter
Presenters:
Ellen Blinderman, Lawrence Hall of Science, Miriam Krause, Maryland Science Center, Denise LeBlanc, The Discovery Museums, Melissa Thomas, Saint Louis Science Center and Janella Watson, New York Hall of Science

Murder, Mystery, and Mayhem at the Museum: Explore interactive mysteries in a museum setting.
Session Leader:
Stephanie Long, Science Museum of Minnesota
Presenters:
Jenny Young, Science Central, Douglas Coler, Discovery Place, Inc., Doug Raney, Science Museum of Minnesota and Paul Taylor, The Franklin Institute

Sustainability in Museums: Challenges, successes, and the power of networks
Session Leader:
Stacey Freeman, Arizona State University, Walton Sustainability Solutions Initiatives
Presenters:
Elizabeth Bagley, California Academy of Sciences, RaeAnn Fox, Arizona Science Center, Mandela Lyon, Carnegie Museum of Natural History and Chris Dunford, At-Bristol Science Centre

Talking About the T in LGBT (Lesbian, Gay, Bisexual, and Transgender)
Session Leader:
Frieda E Smith, data2insight
Presenters:
Kaden Borseth, Fernbank Museum of Natural History, Teresa Aldrich, Saint Louis Science Center and Veronica S Smith, data2insight

The Eco-construction of Exhibition and Education at Museums in Mobile Internet Time
Flash Session Leader:
Jie-Yan Gu, Shanghai Science & Technology Museum
Presenter:
Xiaoming Wang, Shanghai Science and Technology Museum

Towards the Science Centre World Summit 2017
Session Leader:
Mamoru Mohri, National Museum of Emerging Science and Innovation (Miraikan)
Presenters:
Walter Staveloz, Association of Science-Technology Centers and Chevy Humphrey, Arizona Science Center

“The Human Element” as Disruptive Innovation: Interdisciplinary perspectives on museum roles in socioemotional development
Session Leader:
Debbie Cockerham, Fort Worth Museum of Science and History
Presenters:
Elif Gokcigdem, Empathy-Building Through Museums Initiative, Erik Jahner, University of California, Riverside, Robert Corbin, Discovery Place, Inc., Troy Livingston, Thinkery and Tom Rockwell, Exploratorium

11:30 AM-1:00 PM

12:00 PM-12:50 PM

1:00 PM-1:50 PM

1:15 PM-2:30 PM

2:00 PM-2:50 PM

2:45 PM-4:00 PM


Diverse Communities Aren’t a Monolith: Building nuance and value through multiple languages and translation
Session Leader:
Lauren Causey, Science Museum of Minnesota
Presenters:
Marjorie Bequette, Science Museum of Minnesota, Jorge Perez-Gallego, Patricia and Phillip Frost Museum of Science, Louise Julie Bertrand, Montreal Science Centre, Andres Barrera Guerrero, Explora, Tom Curtis, Explora, Keith Braafladt, Science Museum of Minnesota and George Zwierko, Rumbo Cultural Marketing

Getting Your Institution Ready for the August 21, 2017 “All American” Solar Eclipse
Session Leader:
Dennis Schatz, Pacific Science Center
Presenters:
Andrew Fraknoi, Foothill College and member of AAS Task Force for Eclipse 2017 and Vivian White, Astronomical Society of the Pacific

Harnessing Play to Support STEM Learning
Session Leader:
Amanda Jaksha, New York Hall of Science
Presenters:
Suzy Letourneau, Providence Children's Museum and Janna Doherty, Museum of Science

How Controversial Is Too Controversial, Anyway?
Session Leader:
Lynn Scarff, Science Gallery
Session Moderator:
Mikko Myllykoski, Heureka, the Finnish Science Centre
Presenters:
Karen Wilkinson, Exploratorium, Heather Dewey-Hagborg, SAIC and Sheena Laursen, Experimentarium

National Networks: Models for capacity building and instigating systemic change
Session Leader:
Cheryl Juarez, Patricia and Phillip Frost Museum of Science
Presenters:
Rita Karl, Twin Cities Public Television and Cecilia Garibay, Garibay Group

New National Collaborative Network Provides Opportunities for U.S. Museums and Science Centers Around STEM Topics
Session Leader:
Catherine McCarthy, Science Museum of Minnesota
Presenters:
Paul Martin, Science Museum of Minnesota, Larry Bell, Museum of Science and Rae Ostman, Arizona State University

Put the “M” in STEM
Session Leader:
Traci Kallhoff, Exploration Place, The Sedgwick County Science and Discovery Center
Presenters:
Traci Kallhoff, Exploration Place, The Sedgwick County Science and Discovery Center, Nicole Chiasson, Science North, Jenny Young, Science Central and Sarabeth Gordon, The Pensacola MESS Hall

STEM and Early Learning: IMLS grants creating and using evidence
Session Leader:
Helen Wechsler, Institute of Museum and Library Services
Presenters:
Michelle Kortenaar, Sciencenter, Margaret Hennessey-Springe, Kansas Children's Discovery Center and Laurie Giarratani, Carnegie Museum of Natural History

Talking Sex
Session Leader:
Kath Blair, TELUS Spark
Presenters:
Joe Wood, COSI, Christina Martinez, Science Museum of Minnesota, Margaret Aiken, Colby College Museum of Art and Nan Morgan, Planned Parenthood of Southwest and Central Florida

The Cost of Keeping Up with Current Science
Session Leader:
Donna Francis, Ontario Science Centre
Presenters:
Donna Francis, Ontario Science Centre, MJ Morse, Museum of Science, Clara Cahill, Museum of Science, Dave Patten, The Science Museum and Bryan Kennedy, Science Museum of Minnesota

Utilizing the AmeriCorps VISTA Program at Science Centers
Session Leader:
Peter DeCarolis, Association of Science-Technology Centers
Presenters:
Alexis Steins, Afterschool Alliance, Dorothy Bayern, ASTC Vista program, Lia Roberts, ASTC Vista Program, Angela Ameling, Bernice Pauahi Bishop Museum, Katherine MacDougall, Exploratorium, Valerie Thompson, California Science Center, Erica Barrueto, Lawrence Hall of Science, Priya Mohabir, New York Hall of Science, Andrea Canova, New York Hall of Science and Katherine Rivera, New York Hall of Science

3:00 PM-3:50 PM

4:00 PM-6:30 PM

4:30 PM-5:45 PM


Disruptive Engagement: Reaching new communities, reaching for the stars with NASA
Session Leader:
Leslie Lowes, Jet Propulsion Laboratory
Presenters:
Lindsay Bartholomew, Patricia and Phillip Frost Museum of Science, Derrick Pitts, Franklin Institute, Mike Shanahan, Bernice Pauahi Bishop Museum, Kay Taylor, U.S. Space & Rocket Center, Becky Wolfe, The Children's Museum of Indianapolis, Bryan Wunar, Museum of Science and Industry, Lynn Olins, Discovery Museum and Planetarium, Anita Sohus, Jet Propulsion Laboratory and Katelyn Wamsted, Girlstart

Exhibits and Programs Informed by Research: Building capacity through museum-university partnerships
Session Leader:
Donna DiBartolomeo, Independent Consultant
Session Moderator:
Donna DiBartolomeo, Independent Consultant
Presenters:
Karen Hager, Ontario Science Centre, Nick Reed, University of Toronto, Eve Perara, University of Washington,Center for Enabling New Technologies Through Catalysis (CENTC), Paul Freiling, Saint Louis Science Center, Ray Arvidson, Washington University in St. Louis and Beth Gibson, Pacific Science Center

That Sense of Belonging
Session Leader:
Barbara Stauffer, National Museum of Natural History
Presenters:
Kevin Kissling, Eastern National, Melanie Welch, American Library Association, Randy Pedro, Explora and Julianne Amendola, Minneapolis Institute of Art

4:30 PM-6:30 PM


A National Framework to Support Learning in Museum and Library Makerspaces
Session Leader:
Christopher Reich, Institute of Museum and Library Services
Presenters:
Peter Wardrip, Children's Museum of Pittsburgh, Lisa Brahms, Children's Museum of Pittsburgh, Lisa Regalla, Maker Education Initiative, Adam Rogers, North Carolina State University Libraries, Andrea Saenz, Chicago Public Library, Mike Petrich, Exploratorium and Karen Wilkinson, Exploratorium

Building a Professional Learning Framework for Informal STEM Education
Session Leader:
Margaret Glass, Association of Science-Technology Centers
Session Moderator:
Joe Heimlich, COSI
Presenters:
Dennis Schatz, Pacific Science Center, Martin Storksdieck, Oregon State University and Nancee Hunter, Oregon State University

Early Childhood Professional Development: Ready resources for making learning visible
Session Leader:
Becki Kipling, Museum of Science
Presenters:
Suzy Letourneau, Providence Children's Museum, Janna Doherty, Museum of Science and Kaitlin Baur, Museum of Science

STEAM (Science Teens Engaging All Members): Bringing science to life using theater, arts, games, and robotics!
Session Leader:
Joey Rodriguez, Center for Aquatic Sciences at Adventure Aquarium
Presenters:
Cheronda Frazier, Center for Aquatic Sciences at Adventure Aquarium, Brisa Rivas, California Science Center, TJ McKenna, Connecticut Science Center and Aiyana Machado, Science Museum of Minnesota

The New Museum Leaders Debate: The big questions
Session Leader:
Joseph Imholte, Science Museum of Minnesota
Presenters:
Cathy Ferree, Conner Prairie Interactive History Park, Christian Greer, Saint Louis Science Center, Joanne Jones-Rizzi, Science Museum of Minnesota, Amparo Leyman-Pino, Family Engagement Institute, Whitney Owens, Cincinnati Museum Center, Christine Reich, Museum of Science, Scott Sampson, Denver Museum of Nature & Science and Gretchen Walker, The Tech Museum of Innovation

Tuesday, September 27, 2016

9:00 AM-1:00 PM


Outreach Live
Session Leader:
Jonah Cohen, McWane Science Center
Presenter:
Anthonette Carregal, MOSI (Museum of Science & Industry)

10:00 AM-5:00 PM

10:15 AM-12:15 PM


Annual Exhibit Walking Workshop: Inspirations, frustrations, outsider insights, and examples
Session Leader:
Adam Zuckerman, A-Z Museum Services
Presenters:
Adam Zuckerman, A-Z Museum Services, Polly McKenna-Cress, University of the Arts, Franklin Ebbert, LandWave AE, Clifford Wagner, Clifford Wagner Science Interactives Inc., Kelly Fernandi, Minotaur Mazes, John Scotello, Museum of Science and Industry, Tal Berman, MadaTech, the Israel National Museum of Science, Technology, & Space, Kathleen Krafft, Sciencenter, Greg Belew, Hands On! Inc., Charlie Shaw, C.W. Shaw, Louise Julie Bertrand, Montreal Science Centre, Michel Groulx, Montréal Science Centre, Blake Wigdahl, Thanksgiving Point, Joe Ruggiero, The Exhibit Guys and Erika Kiessner, GSM Project

11:00 AM-4:00 PM

1:00 PM-2:00 PM