2017 ASTC Annual Conference (October 21-24)

Education and Programming

Friday, October 20, 2017

9:00 AM-1:00 PM


Designing Experiences for Linguistically Diverse Communities
Session Leader:
Cindy Valencia, California Academy of Sciences
Presenters:
Cindy Valencia, California Academy of Sciences, Claudia Tibbs, Monterey Bay Aquarium, Lynn Uyen Tran, Lawrence Hall of Science and Esther Tang, California Academy of Sciences

Preschool Programmers—Bringing Computational Thinking to Our Youngest Visitors
Session Leader:
Nina Arens, Living Computers: Museum + Labs
Presenter:
Nina Arens, Living Computers: Museum + Labs

9:00 AM-5:00 PM


Developing Professional Development Programs for Your Institution: What Is the Right Fit for You?
Session Leader:
Sandra Ryack-Bell, Museum Institute for Teaching Science
Presenters:
Robert Payo, Denver Museum of Nature & Science, Liesl Chapman, Science Museum of Minnesota, Kathleen McGauflin, Project Learning Tree, Andrea Anderson, Discovery Place, Inc. and Nicole Kowrach, Museum of Science and Industry

Hotter Cities, Cooler Science! Using Research-based Tools to Create Positive Conversations about Climate Change
Session Leader:
Richard Johnson, The Franklin Institute
Presenters:
Michaela Labriole, New York Hall of Science, Mandela Lyon, Carnegie Museum of Natural History and Mary Ann Steiner, Steiner Learning Design

My Sky Tonight: Engaging Young Children in the Science of Astronomy
Session Leader:
Anna Hurst, Astronomical Society of the Pacific
Presenters:
Danielle Bardellini, Astronomical Society of the Pacific, Michele Crowl, Discovery Space of Central Pennsylvania and Maureen Callanan, University of California, Santa Cruz

NEON: National Education Outreach Network
Session Leader:
Jonah Cohen, McWane Science Center
Presenters:
Paul Taylor, The Franklin Institute and Nicole Rife, COSI

1:30 PM-5:30 PM


Early Science Learning—Resources, Tools, and Activities to Help Adults Support Children’s Science Learning
Session Leader:
Michelle Kortenaar, Sciencenter
Presenters:
Miriam Krause, Maryland Science Center, Melissa Thomas, Saint Louis Science Center, Ellen Blinderman, Lawrence Hall of Science, Zoe Peters, Bay Area Discovery Museum, Laurinda Willard, Turtle Bay Exploration Park, Cheryl Juarez, Frost Science Museum, Victoria Fiordalis, Sciencenter and Bethany Resnick, Sciencenter

Taking a Deeper Dive into Community and Citizen Science at Science Centers and Museums
Session Leader:
Lila Higgins, Natural History Museum of Los Angeles County/Page Museum at the La Brea Tar Pits
Presenters:
Lila Higgins, Natural History Museum of Los Angeles County/Page Museum at the La Brea Tar Pits, Chelle King, Patricia and Phillip Frost Museum of Science, Rick Bonney, Cornell Lab of Ornithology, Alison Young, California Academy of Sciences, Christine Goforth, North Carolina Museum of Natural Sciences, Richard Smart, Natural History Museum of Los Angeles County/Page Museum at the La Brea Tar Pits and Heidi Ballard, University of California, Davis

Saturday, October 21, 2017

11:30 AM-12:45 PM


Camp Inclusion
Session Leader:
Traci Kallhoff, Exploration Place, The Sedgwick County Science and Discovery Center
Presenters:
Kasey Brown, Kentucky Science Center, Brenda Boddiger, Museum of Discovery and Science, Amy Wiggin, Thinkery, Jessica McDermott, The Franklin Institute and Sarah Pratt, Explora

Moving the Needle on Environmental Sustainability Actions
Session Leader:
Lindzy Bivings, California Academy of Sciences
Presenters:
Elizabeth Bagley, California Academy of Sciences, Lynn Uyen Tran, Lawrence Hall of Science, Catherine Halversen, Lawrence Hall of Science, Jesse Lovejoy, 49ers Museum and Katie Excoffier, Genentech

Using Games, Competitions, and Meaningful Play as Audience Engagement Tools
Session Leader:
Ian Zang, Carnegie Science Center
Presenters:
Mariah Romaninsky, The Academy of Natural Sciences of Drexel University, Rik Panganiban, California Academy of Sciences and Dennis Casey, Virginia Museum of Natural History

2:00 PM-3:15 PM


Best Practices in Facilitating Engineering Design Challenges (Poster Presentation)
Session Leader:
Amanda Fisher, Oregon Museum of Science and Industry
Presenter:
Veronika Nunez, Oregon Museum of Science and Industry

Carnegie STEM Excellence Pathway—Science Center and School Partnerships to Improve STEM (Poster Presentation)
Session Leader:
Alana Kulesa, Carnegie Science Center
Presenter:
Alana Kulesa, Carnegie Science Center

Code Together: Teaching Computer Science to Teachers and Students (Poster Presentation)
Session Leader:
Julia Orr, Intrepid Sea, Air & Space Museum
Presenter:
Julia Orr, Intrepid Sea, Air & Space Museum

Creativity—Cultivating an Essential Skill for Future Entrepreneurs (Poster Presentation)
Session Leader:
Lesley Markham, Association of Science-Technology Centers

From German Dora to the Runway: A Journal of the Maker Mind (Poster Presentation)
Session Leader:
John Teuscher, Thanksgiving Point
Presenter:
John Teuscher, Thanksgiving Point

Inspiring Cultural Empathy in Early Learners through Anthropology (Poster Presentation)
Session Leader:
Daniel Zeiger, American Museum of Natural History
Presenters:
Annie Gentile, American Museum of Natural History and Arline Lee, American Museum of Natural History

Integration of Making and STEM-rich Programs through Community Science Workshops (Poster Presentation)
Session Leader:
Jerry Valadez, Community Science Workshop Network
Presenter:
Jose Sandoval, Community Science Workshop Network

Once upon a Time . . . the Power of Narrative
Session Leader:
Karen Hager, Ontario Science Centre
Presenters:
Jennifer Rickards, Montshire Museum of Science and Eddie Goldstein, Consultant

Responding to Next Generation Science
Session Leader:
Lesley Kennedy, Museum of Science
Presenters:
Andi Fourlis, Arizona Science Center, Heidi Rouleau, The Field Museum of Natural History, Nicole Kowrach, Museum of Science and Industry, Vashunda Warren, Perot Museum of Science and Nature and Julie Yu, Exploratorium

Science City’s STEAM Team: Engaging Kids and Families in Three Minutes or Fewer (Poster Presentation)
Session Leader:
Heather Edvenson, Science City at Union Station
Presenter:
Becky Plumberg, Science City at Union Station

Successful Steam: Designing Art-science Activities with Equity and Access in Mind (Poster Presentation)
Session Leader:
Laura Conner, University of Alaska Fairbanks
Presenters:
Stephen Pompea, National Optical Astronomy Observatory, Carrie Tzou, University of Washington Bothell, Mareca Guthrie, University of Alaska Museum of the North and Blakely Tsurusaki, University of Washington, Bothell

Under Pressure: Doing Demonstrations with Air
Session Leader:
Jonah Cohen, McWane Science Center
Presenters:
Paul Taylor, The Franklin Institute, Nicole Rife, COSI, Rachel Cahill, Lancaster Science Factory, Sarabeth Gordon, The Pensacola MESS Hall and Carl Nelson, Imagination Station

4:30 PM-5:45 PM


Science beyond the Boundaries: Exploring Micro-innovation Best Practices and Great Ideas for Less than $1,000
Session Leader:
Christian Greer, Saint Louis Science Center
Session Moderator:
Christina Carlson, Saint Louis Science Center
Presenters:
Heather Barnes, Museum of Science and Industry, Geoffery Curley, Geoffrey M. Curley + Associates, Celeste Kathleen, Marbles Kids Museum and Clare Tally-Foos, Museum of Flight

4:30 PM-6:30 PM


Wicked Problems: Opportunities for the Science Museum Community to Address Society’s Biggest Challenges
Session Leader:
Stephen Uzzo, New York Hall of Science
Presenters:
Pat Hamilton, Science Museum of Minnesota, Eric Siegel, UC Botanical Garden at Berkeley, Rebecca Hathaway, University Center for Atmospheric Research, David Sittenfeld, Museum of Science and Miranda Massie, The Climate Museum

Sunday, October 22, 2017

10:15 AM-11:30 AM


A (Tech)Quest into New Territory: Onsite Gaming at the National Air and Space Museum (Poster Presentation)
Session Leader:
Shannon Baldioli, National Air and Space Museum
Presenter:
Doug Baldwin, National Air and Space Museum

Adults In the Wild—Engaging Adult Audiences with Off-campus Events
Session Leader:
Molly Brown, Museum of Life and Science
Presenters:
Andrea Decker, Reuben H. Fleet Science Center, Adrienne Barnett, Thinkery, Barbara Stauffer, National Museum of Natural History and Christina Martinez, Science Museum of Minnesota

Exploring the Arctic—Families and Climate Change (Poster Presentation)
Session Leader:
Rebecca Haynes, Montshire Museum of Science

Extreme Event: Using Role-playing Games to Build Community Disaster Resilience
Session Leader:
Keri Stoever, Koshland Science Museum
Presenters:
Nell Scannell, Koshland Science Museum and Karen McKenzie, Science Museum of Virginia

Focus Field Trip: A New Model for Engaging School Groups (Poster Presentation)
Session Leader:
Melissa Russell, Museum of Life and Science
Presenter:
Melissa Russell, Museum of Life and Science

Free Hands-on STEM Resources (Poster Presentation)
Session Leader:
Katelyn Wamsted, Girlstart
Presenters:
Katelyn Wamsted, Girlstart and Kristi Eschberger, Girlstart

The Power of Narrative
Session Leader:
Amy Wiggin, Thinkery
Presenters:
Dorothy Bennett, New York Hall of Science, Sarabeth Gordon, The Pensacola MESS Hall, Anika Taylor, The Bakken Library and Museum, Emily Cotman, Sciencenter, Alyson Walker, Arizona Science Center and Dr. Valerie Knight-Williams, Knight Williams Research Inc.

Vending Machines, Trucks, and Tweets: Entrepreneurial Extensions to Museum Experiences
Session Leader:
Ryan Jenkins, Wonderful Idea Company
Presenters:
Tricia Edwards, National Museum of American History, Mitchell Sava, Museum of Life and Science, Annalise Phillips, New York Hall of Science, Rachel Donegan, Montshire Museum of Science and Sarah Seiter, Oakland Museum of California

Where the Rubber Meets the Road: Connecting Research with Practice in Understanding How Children Learn
Session Leader:
Maureen Weinhardt, Children's Creativity Museum
Presenters:
Becki Kipling, Museum of Science and Amy Eisenmann, Bay Area Discovery Museum

1:15 PM-2:30 PM


An Entrepreneurial Pathway for School Partnerships to Improve STEM
Session Leader:
Alana Kulesa, Carnegie Science Center
Session Moderator:
Alana Kulesa, Carnegie Science Center
Presenters:
Alana Kulesa, Carnegie Science Center, Christian Greer, Saint Louis Science Center, Kathleen Lawson, Arkansas Discovery Network, Kellen Nixon, Discovery Place and Cathy Barthelemy, Fort Worth Museum of Science and History

Finding the Math in Making: Exploring Approaches to Integrating Mathematics with Making and Tinkering Experiences
Session Leader:
Scott Pattison, Institute for Learning Innovation
Presenters:
Andee Rubin, TERC, Karen Wilkinson, Exploratorium, Joshua Gutwill, Exploratorium, Jan Mokros, Maine Math and Science Alliance and Peggy Monahan, New York Hall of Science

Making Math Meaningful for Young Children: Playful Explorations in Informal Settings
Session Leader:
Wendy Brenneman, Carnegie Science Center
Session Moderator:
Wendy Brenneman, Carnegie Science Center
Presenters:
Ellen Blinderman, Lawrence Hall of Science, Katie Brunecz, Carnegie Science Center, Tara Henderson, Explora, Jennifer Jovanovic, GrowingGreat, James Liu, New York Hall of Science and Dela Meza, New York Hall of Science

Roads Taken: Youth Programs Paving the Way for Diversity Mapped by YouthALIVE!
Session Leader:
Carey Tisdal, Tisdal Consulting
Session Moderator:
Christine Klein, Insight for Learning Practices LLC
Presenters:
Carey Tisdal, Tisdal Consulting, Amaris Alanis-Ribeiro, Chicago Botanic Garden, Marcia Bueno, New York Hall of Science, Priya Mohabir, New York Hall of Science and Neal Ramus, California Academy of Sciences

3:00 PM-4:15 PM


Beyond the Webinar: Best Practices for Educator Professional Development Using Online and Blended Learning
Session Leader:
Rik Panganiban, California Academy of Sciences
Presenters:
Rik Panganiban, California Academy of Sciences, Saundra Frerichs, University of Nebraska, Jennifer Fee, Cornell Lab of Ornithology and Po Bhattacharyya, California Academy of Sciences

From Nice to Necessary: Lessons from Identifying and Supporting Productive STEM Programs in Out-of-school Settings
Session Leader:
Nina Nolan, Museum of Science
Session Moderator:
Bronwyn Bevan, University of Washington
Presenters:
Andrea Motto, Yale Peabody Museum of Natural History, Claire Lannoye-Hall, Detroit Zoological Society, Aiyana Machado, Science Museum of Minnesota and Shona Ramchandani, Science Museum of Minnesota

Just How "Adult" Can Adult Programming Be before We Cross the Line?
Session Leader:
Paul Taylor, The Franklin Institute
Presenters:
Kath Blair, TELUS Spark, Jessica Lausch, Carnegie Science Center, Jennifer Young, Science Central, David Sittenfeld, Museum of Science and Andrea Decker, Reuben H. Fleet Science Center

You Asked NASA For Resources; Here They Are
Session Leader:
Patricia Moore, NASA
Session Moderator:
Patricia Moore, NASA
Presenters:
Patricia Moore, NASA, Kirk Pierce, National Aeronautics and Space Administration, William Harris, Space Center Houston, Bryan Debates, Space Foundation and Tiffany Farmer, Adventure Science Center

Monday, October 23, 2017

9:15 AM-10:30 AM


Career Awareness and Exploration in Museum Youth Programs: Meeting Future Needs Now
Session Leader:
Robby Callahan Schreiber, Science Museum of Minnesota
Presenters:
Summer Scarlatelli, Museum of Discovery and Science, Rachel Carpenter, Children's Discovery Museum, Leah Kalish, California Academy of Sciences and Aki Shibata Pliner, Science Museum of Minnesota

Closing the Play Gap for Social Change: Lessons from beyond Science Centers
Session Leader:
Carol Tang, Children's Creativity Museum
Session Moderator:
Carol Tang, Children's Creativity Museum
Presenters:
Devon Hamilton, Playful Content, Caroline Ingeborn, Toca Boca and Jenni Martin, Children's Discovery Museum of San Jose

Happy Birthday, Frankenstein! Leveraging the Bicentennial to Create Conversations about Science, Society, and Much More
Session Leader:
Anika Taylor, The Bakken Library and Museum
Presenters:
Rae Ostman, Arizona State University, Juliet Burba, The Bakken Library and Museum and Keith Ostfeld, Children's Museum of Houston

Keep the Wow, Ditch the Ow! Keeping Informal Science Education Sensational and Safe
Session Leader:
Shanna Caster, The Franklin Institute
Presenters:
Christina Dillard, Museum of Science, Kenny Webster, Science Museum, Jaxon Brinsfield, Science Museum Oklahoma and Clint Stone, Science Museum Oklahoma

2:30 PM-3:45 PM


Improving Community, Collaboration, and Communication through Ice-breakers, Improv, and Team Building
Session Leader:
Aimee Davis, The Field Museum of Natural History
Presenters:
Aimee Davis, The Field Museum of Natural History, Brisa Rivas, California Science Center, Marcia Bueno, New York Hall of Science, Joey Rodiguez, Center for Aquatic Sciences at Adventure Aquarium and Bianca Barnes, Pacific Science Center

Navigate the Galactic Zoo of Citizen Science Projects and Approaches
Session Leader:
Laura Herszenhorn, California Academy of Sciences
Session Moderator:
Neal Ramus, California Academy of Sciences
Presenters:
Brian Levine, American Museum of Natural History, Leonora Shell, North Carolina State University and Julie Feldt, Zooniverse

What More Can We Find? Observations, Connections, and the Art of Facilitating Deep Scientific Inquiry
Session Leader:
Kerri Ziemann, The Wild Center/Natural History Museum of the Adirondacks
Presenters:
Yoon Kang-O'Higgins, Visual Thinking Strategies, Christina Chappell, EcoTarium and Allison Shultes, Rochester Museum & Science Center

4:15 PM-5:30 PM


#Csforall: Leverage Resources and Partnerships to Bring Coding to Your Community
Session Leader:
Sarah Carter, Twin Cities PBS
Session Moderator:
Sarah Carter, Twin Cities PBS
Presenters:
Kathryn Guimond, Science Museum of Minnesota and Michael Kmietowicz, Orlando Science Center

Celebrating Science: Organizing a Science Festival
Session Leader:
Jennifer Bawden, TELUS World of Science - Edmonton
Presenters:
Gregory Dills, ScienceWorks Hands-On Museum, Jennifer Bawden, TELUS World of Science - Edmonton and Sari Custer, Arizona Science Center

4:15 PM-6:15 PM


Computational Tinkering v2.0: Designing the Next Generation of Computational Learning Activities
Session Leader:
Mike Petrich, Exploratorium
Presenters:
Keith Braafladt, Science Museum of Minnesota, Karen Wilkinson, Exploratorium, Natalie Rusk, MIT Media Lab, Amos Blanton, LEGO Foundation, Keith Ostfeld, Children's Museum of Houston, Lydia Beall, Museum of Science and Maria Mortati, Mortati and Friends

Tuesday, October 24, 2017

9:00 AM-1:00 PM


Outreach Live
Session Leader:
Jonah Cohen, McWane Science Center